miercuri, 4 mai 2016

Zilele Artelor Focului: ateliere deschise de ceramica, sticla, metal

In perioada 6 - 8 mai, in Bucuresti, saptesprezece artisti vizuali cu specializarea ceramica, sticla si metal isi vor deschide atelierele publicului sau grupurilor organizate in cadrul evenimentului Zilele Artelor Focului.

Publicul bucurestean va avea oportunitatea de a cunoaste artisti si spatii magice de inspiratie, locurile unde se nasc idei ce se transpun in lucrari de arta, prin maiestria stapânirii focul. In cadrul acestei prime editii, vor participa artistii: Adela Bonat (ceramica), Alina Bancila (sticla-metal), Aniela Ovadiuc (ceramica), Calin Musat (metal), Ciprian Ariciu (ceramica), Crina Cranta (ceramica), Daniela Fainis (ceramica), David Leonid Olteanu (ceramica-sticla), Ileana Dana Marinescu (metal), Iulian Virtopeanu (ceramica), Lucian Butucariu (sticla), Lucian Taran (ceramica), Maria Roxana Cioata (ceramica), Misha Diaconu (metal), Nicolae Moldovan, (ceramica), Victor Olivier Sararu (sticla-metal), Vlad Basarab (ceramica).


Timp de trei zile, Vineri, 06 Mai, 16:00 – 21:00, Sâmbata, 07 Mai, 10:00 – 20:00, Duminica, 09 Mai, 10:00 – 17:00 artistii implicati in eveniment vor fi pregatiti sa-si prezinte atelierele si lucrarile realizate, sa sustina demonstratii, sa prezinte lucrari in diferite faze de creatie si tehnici de lucru,
sa prezinte cursurile pe care le desfasoara, sa amenajeze mini-expozitii, sa ofere reduceri sau oferte speciale de preturi pe perioada evenimentului.

Atelierul de Creatie Art Time, locatia dedicata artei ceramicii in Bucuresti, a pregatit pentru perioada 02-13 mai un program special, pentru a celebra Artele Focului prin: Joaca-n lut, Demonstratii de turnare material ceramic in forme, proiectii foto/video despre ceramica si multe alte surprize!
Mai multe informatii despre eveniment sau grupuri organizate in pagina de web www.zileleartelorfocului.ro, la adresa de email: zaf@contemporanii.org sau la telefon: 0723 825 800.

Pentru grupurile organizate din companii sau institutii, perioada de disponibilitate a atelierelor va fi intre 02 si 13 mai.

Acest eveniment este gratuit.

Artistii care iti deschid atelierele in Zilele Artelor Focului:
Adela Bonat, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/adela-bonat
Alina Bancila, Sticla-Metal – http://www.ateliere.net/artisti/alina-bancila
Aniela Ovadiuc, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/aniela-ovadiuc
Calin Musat, Metal – http://www.ateliere.net/artisti/calin-musat
Ciprian Ariciu, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/ciprian-ariciu-1
Crina Cranta, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/crina-cranta
Daniela Fainis, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/daniela-fainis
David Leonid Olteanu, Ceramica-Sticla – http://www.ateliere.net/artisti/david-leonid-olteanu
Ileana Dana Marinescu, Metal – http://www.ateliere.net/artisti/ileana-dana-marinescu
Iulian Virtopenu, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/iulian-virtopeanu
Lucian Butucariu, Sticla – http://www.ateliere.net/artisti/lucian-butucariu
Lucian Taran, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/lucian-taran
Maria Roxana Cioata, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/maria-roxana-cioata
Misha Diaconu, Metal – http://www.ateliere.net/artisti/misha-diaconu
Nicolae Moldovan, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/nicolae-moldovan
Victor Olivier Sararu, Sticla-Metal – http://www.ateliere.net/artisti/victor-olivier-sararu
Vlad Basarab, Ceramica – http://www.ateliere.net/artisti/vlad-basarab
Atelierul de Creatie Art Time – http://www.ateliere.net/art-time
Localizarea pe harta a celor 17 ateliere – http://www.ateliere.net/harta

Citeste si:

Spotlight: instalatii de arta, iluminat arhitectural si video mapping timp de 4 zile in Bucuresti
Bucharest Coffee Festival
Festivalul Filmului European - programul filmelor

0 comentarii:

#TakeMeThroughBucharest Acuarela Airbnb Alandala Cafe alergare alter-native 22 Animest Antipa antreprenoriat antreprenoriat rural ARCEN Asia Fest Asociatia Atelierul de creatie Asociatia Carusel Asociatia Claca Asociatia Exista Viata dupa Doliu Asociatia Fluens Asociatia ORICUM Asociatia Paspartu Asociatia Plantam Fapte Bune Asociatia React Asociatia Team Work Astra Film Festival ateliere Atelierul de Panza autism Autism Romania benzi desenate Biblioteca Metropolitana Biblioteca Nationala biciclete BitaColor Bookfest Bucharest Art Week Bucharest Night Run Byron Carol53 Carturesti Ce citim Ce descoperim Ce poti face in weekend Ce poti sa faci de 1 Decembrie Ce poti sa faci de 1 iunie Ce poti sa faci de 1 mai Ce poti sa faci de Craciun Ce poti sa faci de Dragobete Ce poti sa faci de Florii si de Paste Ce poti sa faci de Halloween Ce poti sa faci de Martisor Ce poti sa faci de Mos Nicolae Ce poti sa faci de Revelion Ce sa faci cand nu stii ce sa faci Ceainaria 5 Ceainaria La un Ceai Centrul Ceh Centrul National al Dansului Bucuresti ceramica CeRe Cinema Art Yourself Gallery Cinema Elvire Popesco cinema in aer liber Cinema Muzeul Taranului CinePOLSKA Citim in iarba Clubul Taranului Cluj Cluj Jazz Festival Concerte Ateneul Roman Concerte si petreceri concurs conferinte Control Control N Copenhaga Creart Creative Business Cup Creative Est Creative Learning creative writing Creative Writing Sundays Crucea Rosie CSR cultura alternativa cursuri cursuri gratuite dans contemporan Deschis Gastrobar Design dezbateri dezvoltare personala Dianei 4 Dilema Veche DIY Docuart Fest Documentary Mondays Electric Castle Energiea EUROPAfest expozitii Expressive mind f64 Femei pe Matasari Ferentari Festivalul de Film Rusesc Festivalul Filmului European Festivalul Filmului Evreiesc Festivalul Filmului Francez Festivalul International de Film Experimental festivaluri festivaluri culinare Film Filmul de Piatra Fish Eye Fest Foto Union Fotografie freeshop FriendlyTech Fundatia Calea Victoriei Fundatia Comunitara Bucuresti fundraising altfel Galateca Garajul Ciclop Gradina Botanica Gradina cu Filme Gradina de Citit Gradina Floreasca Gradina Verona Halele Carol HomeFest HOMEproject IKEA Ikebana Imbold Incubator107 InnerSound Inspirational Film Festival instameet Institutul Cervantes Institutul Cultural Roman Institutul Francez Institutul Polonez Joburi Joia de Film Journey Pub Kinedok Libraria Bastilia Lokal Lucruri neinsemnate Make a Point ManiFEST MaraFest Matasari Merci Charity Boutique MNAC MNAR MTR muzee Muzeul National al Satului Noaptea Alba a Bucurestiului Noaptea Alba a Creatorilor si Designerilor de Produs Noaptea Alba a Filmului Romanesc Noaptea Alba a Galeriilor Noaptea Caselor Noaptea Cercetatorilor Noaptea Devoratorilor de Publicitate Noaptea Institutelor Culturale Noaptea Muzeelor Nomad International Film Festival Nomad Shorts Noul Cinematograf al Regizorului Roman One World Romania ONG Opera Nationala Romana opera si opereta Pegas PhotoVoice Povesti Prin tara Program Cinemateca Romana Program teatre Bucuresti reciclare creativa Roaba de Cultura Robin and The Backstabbers Romania Frumoasa Romanian Design Week Roots Revival RuralFest Sanziene Scoala Altfel Se picteaza Seneca Anticafe Serendipity Tea SF & Fantasy Sighisoara Film Festival Simbio Smart Change Social Gym Stiri de bine Strada Armeneasca Street Delivery Superscrieri targuri teatru The Ark The Big Lunch The CSR Agency The Institute The Power of Storytelling traininguri Transylvania Calling trasee culturale Trip Talks Uber UNATC Unde mergem Unde mergem gratis Undercloud UNTOLD Festival V for Verde Vama Veche Verde Altfel Voluntariat Wishful friday workshopuri Zilele Filmului Brazilian Zilele Filmului German Zilele Filmului Irlandez Zilele Filmului LUX Zilele Filmului Polonez Zilele Filmului Spaniol zmee

Rooftop Cinema: Autumn Resolutions

Joi, 8 septembrie , la Deschis Gastrobar are loc o noua seara de Rooftop Cinema. Tema acestei saptamani: Autumn Resolutions . Vor rula...

Blog Archive