marți, 7 iunie 2016

Filme la Cinemateca in saptamana 6 - 12 iunie

Programul Cinematecii Union (Sala Paul Calinescu) 

Marti, 7 iunie
18:00 JANIS / JANIS: LITTLE GIRL BLUE (SUA, 2015, 103 min.; film documentar) – regia: Amy J. Berg
20:00 REGINA KRISTINA / THE GIRL KING (Finlanda-Germania-Canada-Suedia-Franta, 2015, 106 min.; drama, film biografic, film istoric) – regia: Mika Kaurismäki – cu: Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Patrick Bauchau


Miercuri, 8 iunie
17:30 REGINA KRISTINA / THE GIRL KING (Finlanda-Germania-Canada-Suedia-Franta, 2015, 106 min.; drama, film biografic, film istoric) – regia: Mika Kaurismäki – cu: Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Patrick Bauchau
19:30 BACALAUREAT (Romania-Franta-Belgia, 2016, 127 min.; drama) – regia: Cristian Mungiu – cu: Adrian Titieni, Maria Dragus, Lia Bugnar, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Rares Andrici, Gelu Colceag – subtitluri in engleza / English subtitles

Joi, 9 iunie
18:00 NOAPTE BUNA, MAMI! / ICH SEH, ICH SEH (Austria, 2014, 99 min.; drama, horror) – regia: Severin Fiala, Veronika Franz – cu: Lukas Schwarz, Elias Schwarz, Susanne Wuest, Hans Escher, Elfriede Schatz, Karl Purker
20:00 REGINA KRISTINA / THE GIRL KING (Finlanda-Germania-Canada-Suedia-Franta, 2015, 106 min.; drama, film biografic, film istoric) – regia: Mika Kaurismäki – cu: Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Patrick Bauchau

Vineri, 10 iunie
18:00 JANIS / JANIS: LITTLE GIRL BLUE (SUA, 2015, 103 min.; film documentar) – regia: Amy J. Berg
20:00 REGINA KRISTINA / THE GIRL KING (Finlanda-Germania-Canada-Suedia-Franta, 2015, 106 min.; drama, film biografic, film istoric) – regia: Mika Kaurismäki – cu: Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Patrick Bauchau

Sambata, 11 iunie
12:00 Minicinema – premiera (filme pentru copii si adolescenti; tarif unic: 5 lei): OACHI, PRINTUL DIN JUNGLA / RIBBIT (Malaezia-SUA, 2014, 88 min., 2D; film de animatie, film de aventuri) – regia: R: Chuck Powers – dublaj in romana
14:00 COMUNITATEA / KOLLEKTIVET (Danemarca-Suedia-Olanda, 2016, 111 min.; drama) – regia: Thomas Vinterberg – cu: Ulrich Thomsen, Fares Fares, Trine Dyrholm, Helene Reingaard Neumann, Julie Agnete Vang
16:00 MA MA (Spania-Franta, 2015, 111 min.; drama) – regia: Julio Medem – cu: Penélope Cruz, Luis Tosar, Asier Etxeandia, Teo Planell, Anna Jiménez
18:00 CHIC! (Franta, 2015, 103 min.; comedie) – regia: Jérôme Cornuau – cu: Fanny Ardant, Marina Hands, Eric Elmosnino, Laurent Stocker, Catherine Hosmalin
20:00 REGINA KRISTINA / THE GIRL KING (Finlanda-Germania-Canada-Suedia-Franta, 2015, 106 min.; drama, film biografic, film istoric) – regia: Mika Kaurismäki – cu: Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Patrick Bauchau

Duminica, 12 iunie
12:00 Minicinema – premiera (filme pentru copii si adolescenti; tarif unic: 5 lei): OACHI, PRINTUL DIN JUNGLA / RIBBIT (Malaezia-SUA, 2014, 88 min., 2D; film de animatie, film de aventuri) – regia: R: Chuck Powers – dublaj in romana
13:30 03.BYPASS (Romania, 2016, 90 min.; drama) – regia: Nap Toader – cu: Medeea Marinescu, Gabriel Spahiu, Alexandru Potocean, Ioana Craciunescu, Silviu Geamanu, Cristina Mihailescu, Adrian Titieni
15:30 MA MA (Spania-Franta, 2015, 111 min.; drama) – regia: Julio Medem – cu: Penélope Cruz, Luis Tosar, Asier Etxeandia, Teo Planell, Anna Jiménez
17:30 REGINA KRISTINA / THE GIRL KING (Finlanda-Germania-Canada-Suedia-Franta, 2015, 106 min.; drama, film biografic, film istoric) – regia: Mika Kaurismäki – cu: Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Patrick Bauchau
19:30 BACALAUREAT (Romania-Franta-Belgia, 2016, 127 min.; drama) – regia: Cristian Mungiu – cu: Adrian Titieni, Maria Dragus, Lia Bugnar, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Rares Andrici, Gelu Colceag – subtitluri in engleza / English subtitles


Programul Cinematecii Eforie (Sala Jean Georgescu) 

Marti, 7 iunie
17:30 BACALAUREAT (Romania-Franta-Belgia, 2016, 127 min.; drama) – regia: Cristian Mungiu – cu: Adrian Titieni, Maria Dragus, Lia Bugnar, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Rares Andrici, Gelu Colceag – subtitluri in engleza / English subtitles
20:00 Istoria filmului universal in capodopere (tarif unic: 3 lei): NANUK / NANOOK OF THE NORTH (SUA-Franta, 1922, 78 min.; film documentar, film etnografic) – regia: Robert J. Flaherty – subtitluri in romana

Miercuri, 8 iunie
18:00 Billy Wilder, 110 ani de la nastere (22 iunie); Jack Lemmon, 15 ani de la moarte (27 iunie): APARTAMENTUL / THE APARTMENT (SUA, 1960, 110 min.; comedie dramatica, film romantic) – regia: Billy Wilder – cu: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray, Ray Walston – subtitluri in romana
20:00 Ziua marilor autori – Charles Chaplin (tarif unic: 3 lei): GOANA DUPA AUR / THE GOLD RUSH (SUA, 1925/1942, 69 min.; comedie dramatica, film de aventuri, film mut cu acompaniament muzical) – regia: Charles Chaplin – cu: Charles Chaplin, Georgia Hale, Mack Swain, Tom Murray, Henry Bergman, Malcolm Waite – subtitluri in romana

Joi, 9 iunie
17:00 35 de ani de la premiera (12 iunie): INDIANA JONES SI ARCA PIERDUTA (CAUTATORII ARCEI PIERDUTE) / RAIDERS OF THE LOST ARK (SUA, 1981, 115 min.; film de aventuri) – regia: Steven Spielberg – cu: Harrison Ford, Karen Allen, John Rhys-Davies, Paul Freeman, Alfred Molina – subtitluri in romana
19:30 BACALAUREAT (Romania-Franta-Belgia, 2016, 127 min.; drama) – regia: Cristian Mungiu – cu: Adrian Titieni, Maria Dragus, Lia Bugnar, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Rares Andrici, Gelu Colceag – subtitluri in engleza / English subtitles

Vineri, 10 iunie
17:30 BACALAUREAT (Romania-Franta-Belgia, 2016, 127 min.; drama) – regia: Cristian Mungiu – cu: Adrian Titieni, Maria Dragus, Lia Bugnar, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Rares Andrici, Gelu Colceag – subtitluri in engleza / English subtitles
20:00 Post-scriptum la Festivalul Filmului European: HOTEL DALLAS (SUA-Romania, 2016, 74 min.; film documentar, comedie, musical) – regia: Sherng-Lee Huang, Livia Ungur – subtitluri in romana

Sambata, 11 iunie
16:00 BACALAUREAT (Romania-Franta-Belgia, 2016, 127 min.; drama) – regia: Cristian Mungiu – cu: Adrian Titieni, Maria Dragus, Lia Bugnar, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Rares Andrici, Gelu Colceag – subtitluri in engleza / English subtitles
20:00 Bucharest Jewish Film Festival (BJFF) – tarif unic: 5 lei – Gala de deschidere: ANOMALISA (SUA, 2015, 90 min.; comedie dramatica, film de animatie pentru adulti, adaptarea piesei de teatru omonime a lui Francis Fregoli / Charlie Kaufman) – regia: Duke Johnson, Charlie Kaufman – cu (voci): David Thewlis, Jennifer Jason Leigh, Toom Noonan – subtitluri in romana

Duminica, 12 iunie Bucharest Jewish Film Festival (BJFF) – tarif unic: 5 lei
17:00 Spectacol cu intrarea libera: CLUB MED (Israel, 2014, 28 min.; film documentar) – regia: Danielle Sharon – subtitluri in engleza / English subtitles; SPACLU / SPACHTEL (Israel, 2014, 22 min.; drama) – regia: Keren Alexandroni – cu: Natalie Berman, Moshe Rosenthal – subtitluri in engleza / English subtitles
18:00 NU-MI GASESC LOCUL / I DON’T BELONG ANYWHERE: THE CINEMA OF CHANTAL AKERMAN (Belgia, 2014, 67 min.; film documentar) – regia: Marianne Lambert – subtitluri in romana, subtitluri in engleza / English subtitles; TEI HAI, O SCOALA ALTFEL / IT TAKES A SCHOOL (Israel, 2016, 57 min.; film documentar) – regia: Tami Gross, Maya Rothschild – subtitluri in romana, subtitluri in engleza / English subtitles
20:15 Retrospectiva: SERPICO (SUA-Italia, 1973, 130 min.; drama, film politist, adaptare dupa cartea lui Peter Maas) – regia: Sidney Lumet – cu: Al Pacino, John Randolph, Jack Kehoe, Biff McGuire, Barbara Eda-Young – subtitluri in romana

0 comentarii:

#TakeMeThroughBucharest Acuarela Airbnb Alandala Cafe alergare alter-native 22 Animest Antipa antreprenoriat antreprenoriat rural ARCEN Asia Fest Asociatia Atelierul de creatie Asociatia Carusel Asociatia Claca Asociatia Exista Viata dupa Doliu Asociatia Fluens Asociatia ORICUM Asociatia Paspartu Asociatia Plantam Fapte Bune Asociatia React Asociatia Team Work Astra Film Festival ateliere Atelierul de Panza autism Autism Romania benzi desenate Biblioteca Metropolitana Biblioteca Nationala biciclete BitaColor Bookfest Bucharest Art Week Bucharest Night Run Byron Carol53 Carturesti Ce citim Ce descoperim Ce poti face in weekend Ce poti sa faci de 1 Decembrie Ce poti sa faci de 1 iunie Ce poti sa faci de 1 mai Ce poti sa faci de Craciun Ce poti sa faci de Dragobete Ce poti sa faci de Florii si de Paste Ce poti sa faci de Halloween Ce poti sa faci de Martisor Ce poti sa faci de Mos Nicolae Ce poti sa faci de Revelion Ce sa faci cand nu stii ce sa faci Ceainaria 5 Ceainaria La un Ceai Centrul Ceh Centrul National al Dansului Bucuresti ceramica CeRe Cinema Art Yourself Gallery Cinema Elvire Popesco cinema in aer liber Cinema Muzeul Taranului CinePOLSKA Citim in iarba Clubul Taranului Cluj Cluj Jazz Festival Concerte Ateneul Roman Concerte si petreceri concurs conferinte Control Control N Copenhaga Creart Creative Business Cup Creative Est Creative Learning creative writing Creative Writing Sundays Crucea Rosie CSR cultura alternativa cursuri cursuri gratuite dans contemporan Deschis Gastrobar Design dezbateri dezvoltare personala Dianei 4 Dilema Veche DIY Docuart Fest Documentary Mondays Electric Castle Energiea EUROPAfest expozitii Expressive mind f64 Femei pe Matasari Ferentari Festivalul de Film Rusesc Festivalul Filmului European Festivalul Filmului Evreiesc Festivalul Filmului Francez Festivalul International de Film Experimental festivaluri festivaluri culinare Film Filmul de Piatra Fish Eye Fest Foto Union Fotografie freeshop FriendlyTech Fundatia Calea Victoriei Fundatia Comunitara Bucuresti fundraising altfel Galateca Garajul Ciclop Gradina Botanica Gradina cu Filme Gradina de Citit Gradina Floreasca Gradina Verona Halele Carol HomeFest HOMEproject IKEA Ikebana Imbold Incubator107 InnerSound Inspirational Film Festival instameet Institutul Cervantes Institutul Cultural Roman Institutul Francez Institutul Polonez Joburi Joia de Film Journey Pub Kinedok Libraria Bastilia Lokal Lucruri neinsemnate Make a Point ManiFEST MaraFest Matasari Merci Charity Boutique MNAC MNAR MTR muzee Muzeul National al Satului Noaptea Alba a Bucurestiului Noaptea Alba a Creatorilor si Designerilor de Produs Noaptea Alba a Filmului Romanesc Noaptea Alba a Galeriilor Noaptea Caselor Noaptea Cercetatorilor Noaptea Devoratorilor de Publicitate Noaptea Institutelor Culturale Noaptea Muzeelor Nomad International Film Festival Nomad Shorts Noul Cinematograf al Regizorului Roman One World Romania ONG Opera Nationala Romana opera si opereta Pegas PhotoVoice Povesti Prin tara Program Cinemateca Romana Program teatre Bucuresti reciclare creativa Roaba de Cultura Robin and The Backstabbers Romania Frumoasa Romanian Design Week Roots Revival RuralFest Sanziene Scoala Altfel Se picteaza Seneca Anticafe Serendipity Tea SF & Fantasy Sighisoara Film Festival Simbio Smart Change Social Gym Stiri de bine Strada Armeneasca Street Delivery Superscrieri targuri teatru The Ark The Big Lunch The CSR Agency The Institute The Power of Storytelling traininguri Transylvania Calling trasee culturale Trip Talks Uber UNATC Unde mergem Unde mergem gratis Undercloud UNTOLD Festival V for Verde Vama Veche Verde Altfel Voluntariat Wishful friday workshopuri Zilele Filmului Brazilian Zilele Filmului German Zilele Filmului Irlandez Zilele Filmului LUX Zilele Filmului Polonez Zilele Filmului Spaniol zmee

Rooftop Cinema: Autumn Resolutions

Joi, 8 septembrie , la Deschis Gastrobar are loc o noua seara de Rooftop Cinema. Tema acestei saptamani: Autumn Resolutions . Vor rula...

Blog Archive