luni, 14 decembrie 2015

Concerte la Ateneul Roman in saptamana 14 - 20 decembrie

Marti, 08 Decembrie 2015: Recital cameral

Sala mare, 19:00 - 21:00
Studioul de muzica veche
GEORGETA STOLERIU - soprana, precutie
ANCA IAROSEVICI - viole da gamba
VERONA MAIER - clavecin, percutie
* * * Suita de piese din Renastere (J. Brochus - Frottolla, P. Attaingnant - Tourdion, M. Cara - Frottolla, T. Susato - Saltarello)
 Johann Sartorius
Jesu, lass mir deine Worte
Opfer fur die ganze Welt
Georg Friedric Handel
Sonata nr. 2, op. 1 nr. 4, in la minor
Johann Sartorius
Gib, dass ich mich und dich erkenne
Jesu, wo dein Wort vernommen
Johann Sebastian Bach
Trei preludii
Johann Sartorius
Entweiche Weltgetummel...
Herr des Todes, Furst des Lebens
Antonio Vivaldi
Sonata in la minor, RV 43
*** - colinde romanesti

Marti, 08 Decembrie 2015: Stagiunea de marti seara

Sala mica, 19:00 - 21:00
Castigatorii concursului Remember Enescu - 2014
MIHAELA  MITROFAN - vioara
La pian DIANA SPANU DANILA
Vasile Filip
Doinind si Taraneasca
Nicolo Paganini
Capriciul nr. 18
Johann Sebastian Bach
Sarabanda si Double din Partita nr. 1, in si minor, BWV 1002
Nicolo Paganini
Capriciul nr. 21
Edward Elgar
La Capricieuse
George Enescu
Nocturna
Pablo de Sarasate
Habanera
Dinicu/Heifetz
Hora Staccato
ȘTEFAN ȘIMONCA-OPRIȚA - vioara
La pian ADELA IRINA LORINCZ
Maurice Ravel
Tzigane
George  Enescu
Airs en genre Roumain
Serghei Rahmaninov
Romanta si Dans Ungar, op. 6, nr. 1
Concert realizat in colaborare cu fundatia Remember Enescu


Miercuri, 09 Decembrie 2015: Conferintele Ateneului

Sala mare, 18:30 - 20:30
Eric-Emmanuel Schmitt in dialog cu Marina Constantinescu

Joi, 10 Decembrie 2015: Concert vocal-simfonic

Sala mare, 19:00 - 21:00
Orchestra simfonica si Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
MISHA KATZ
Solist
DAN GRIGORE
Program
Mihail Gluz
Kaddish
Igor Levin
Douleur de la Terre
Serghei Taneev
Ioan Damaschinul
Ludwig van Beethoven
Fantezia in do minor pentru pian, cor si orchestra, op. 80
Dirijorul corului
IOSIF ION PRUNNER

Vineri, 11 Decembrie 2015: Concert vocal-simfonic

Sala mare, 19:00 - 21:00
Orchestra simfonica si Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
MISHA KATZ
Solist
DAN GRIGORE
Program
Mihail Gluz
Kaddish
Igor Levin
Douleur de la Terre
Serghei Taneev
Ioan Damaschinul
Ludwig van Beethoven
Fantezia in do minor pentru pian, cor si orchestra, op. 80
Dirijorul corului
IOSIF ION PRUNNER

Sambata, 12 Decembrie 2015: Recital cameral

Sala mica, 19:00 - 21:00
PETRA PANA - flaut
VERONA MAIER - pian
Bohuslav Martinu
Sonata nr. 1 pentru flaut si pian, H. 306
Lowell Liebermann
Sonata pentru flaut si pian, op. 23
Otar Taktakishvili
Sonata pentru flaut si pian in do major
Sigismund Toduta
Sonata nr. 2  pentru flaut si pian

Duminica, 13 Decembrie 2015: Clasic e fantastic - cum sa intelegem muzica

Sala mare, 11:00 - 12:30
Concert simfonic
Orchestra Colegiului National de Arte “Dinu Lipatti” - Bucuresti
Dirijori
NICOLAE RACU, ANDREI STEFAN RACU
Program
George Enescu
Rapsodia  nr. 2, in re major, op. 11
Gioachino Rossini
Uvertura operei Wilhelm Tell
Antonio Vivaldi
Iarna din ciclul Anotimpurile
Solista: ADRIANA GABRIAN
Piotr Ilici Ceaikowski
Dansul zanei dulciurilor din baletul Spargatorul de nuci
Iosif Ivanovici
Valurile Dumarii
Joseph Strauss
Polka franceza Focuri de artificii,  op. 269
Adolphe Adam
Noel
Solista: ANDREEA BLIDARIU
Johann Strauss
Marsul Radetzky
Comenteaza: CRISTINA SARBU
Concert realizat in colaborare cu Colegiul National de Arte “Dinu Lipatti” - Bucuresti

Citeste si:

Targul Carturestilor - micul targ de cadouri destepte
Alt.Craciun - targul altfel de Craciun
Stagiunea UNATC in luna decembrie

0 comentarii:

#TakeMeThroughBucharest Acuarela Airbnb Alandala Cafe alergare alter-native 22 Animest Antipa antreprenoriat antreprenoriat rural ARCEN Asia Fest Asociatia Atelierul de creatie Asociatia Carusel Asociatia Claca Asociatia Exista Viata dupa Doliu Asociatia Fluens Asociatia ORICUM Asociatia Paspartu Asociatia Plantam Fapte Bune Asociatia React Asociatia Team Work Astra Film Festival ateliere Atelierul de Panza autism Autism Romania benzi desenate Biblioteca Metropolitana Biblioteca Nationala biciclete BitaColor Bookfest Bucharest Art Week Bucharest Night Run Byron Carol53 Carturesti Ce citim Ce descoperim Ce poti face in weekend Ce poti sa faci de 1 Decembrie Ce poti sa faci de 1 iunie Ce poti sa faci de 1 mai Ce poti sa faci de Craciun Ce poti sa faci de Dragobete Ce poti sa faci de Florii si de Paste Ce poti sa faci de Halloween Ce poti sa faci de Martisor Ce poti sa faci de Mos Nicolae Ce poti sa faci de Revelion Ce sa faci cand nu stii ce sa faci Ceainaria 5 Ceainaria La un Ceai Centrul Ceh Centrul National al Dansului Bucuresti ceramica CeRe Cinema Art Yourself Gallery Cinema Elvire Popesco cinema in aer liber Cinema Muzeul Taranului CinePOLSKA Citim in iarba Clubul Taranului Cluj Cluj Jazz Festival Concerte Ateneul Roman Concerte si petreceri concurs conferinte Control Control N Copenhaga Creart Creative Business Cup Creative Est Creative Learning creative writing Creative Writing Sundays Crucea Rosie CSR cultura alternativa cursuri cursuri gratuite dans contemporan Deschis Gastrobar Design dezbateri dezvoltare personala Dianei 4 Dilema Veche DIY Docuart Fest Documentary Mondays Electric Castle Energiea EUROPAfest expozitii Expressive mind f64 Femei pe Matasari Ferentari Festivalul de Film Rusesc Festivalul Filmului European Festivalul Filmului Evreiesc Festivalul Filmului Francez Festivalul International de Film Experimental festivaluri festivaluri culinare Film Filmul de Piatra Fish Eye Fest Foto Union Fotografie freeshop FriendlyTech Fundatia Calea Victoriei Fundatia Comunitara Bucuresti fundraising altfel Galateca Garajul Ciclop Gradina Botanica Gradina cu Filme Gradina de Citit Gradina Floreasca Gradina Verona Halele Carol HomeFest HOMEproject IKEA Ikebana Imbold Incubator107 InnerSound Inspirational Film Festival instameet Institutul Cervantes Institutul Cultural Roman Institutul Francez Institutul Polonez Joburi Joia de Film Journey Pub Kinedok Libraria Bastilia Lokal Lucruri neinsemnate Make a Point ManiFEST MaraFest Matasari Merci Charity Boutique MNAC MNAR MTR muzee Muzeul National al Satului Noaptea Alba a Bucurestiului Noaptea Alba a Creatorilor si Designerilor de Produs Noaptea Alba a Filmului Romanesc Noaptea Alba a Galeriilor Noaptea Caselor Noaptea Cercetatorilor Noaptea Devoratorilor de Publicitate Noaptea Institutelor Culturale Noaptea Muzeelor Nomad International Film Festival Nomad Shorts Noul Cinematograf al Regizorului Roman One World Romania ONG Opera Nationala Romana opera si opereta Pegas PhotoVoice Povesti Prin tara Program Cinemateca Romana Program teatre Bucuresti reciclare creativa Roaba de Cultura Robin and The Backstabbers Romania Frumoasa Romanian Design Week Roots Revival RuralFest Sanziene Scoala Altfel Se picteaza Seneca Anticafe Serendipity Tea SF & Fantasy Sighisoara Film Festival Simbio Smart Change Social Gym Stiri de bine Strada Armeneasca Street Delivery Superscrieri targuri teatru The Ark The Big Lunch The CSR Agency The Institute The Power of Storytelling traininguri Transylvania Calling trasee culturale Trip Talks Uber UNATC Unde mergem Unde mergem gratis Undercloud UNTOLD Festival V for Verde Vama Veche Verde Altfel Voluntariat Wishful friday workshopuri Zilele Filmului Brazilian Zilele Filmului German Zilele Filmului Irlandez Zilele Filmului LUX Zilele Filmului Polonez Zilele Filmului Spaniol zmee

Rooftop Cinema: Autumn Resolutions

Joi, 8 septembrie , la Deschis Gastrobar are loc o noua seara de Rooftop Cinema. Tema acestei saptamani: Autumn Resolutions . Vor rula...

Blog Archive