marți, 18 noiembrie 2014

Filme la Cinemateca in aceasta saptamana

Pentru pasionatii de film, iata ce filme puteti urmari in acasta saptamana la Cinemateca Romana:

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CALINESCU)

Miercuri, 19 noiembrie
17:00 ALFABET / ALPHABET (Austria-Germania, 2013, 109 min.; film documentar) - regia: Erwin Wagenhofer
Joi, 20 noiembrie
17:30 BARBATI MISTO / THE STAG (THE BACHELOR WEEKEND) (Irlanda, 2013, 94 min.; comedie) – regia: John Butler – cu: Andrew Scott, Hugh O’Conor, Peter McDonald, Brian Gleeson, Andrew Bennett, Michael Legge, Amy Huberman
19:30 PATIMILE MARIEI / KREUZWEG (Germania, 2014, 107 min.; drama) – regia: Dietrich Bruggemann – cu: Lea van Acken, Franziska Weisz, Florian Stetter, Hanns Zischler, Lucie Aron
Vineri, 21 noiembrie Romania International Film Festival (Ro-IFF)
12:00 Program scurtmetraje
14:00 LUTON (Grecia-Germania, 2013, 100 min.; drama) – regia: Michalis Konstantatos – cu: Nicholas Vlachakis, Elefteria Komi, Christos Sapountzis Makis
16:00 ROMANTICII / ROMANTIKNER / THE ROMANTICISTS (Armenia, 2014, 96 min.; drama) – regia: Shoghik Tadevosyan, Areg Azatyan – cu: Narek Nersisyan, Narek Ktoyan, David Franzreb
18:00 O NOAPTE MINUNATA IN SPLIT / TA DIVNA SPLITSKA NOC / A WONDERFUL NIGHT IN SPLIT (Croatia, 2004, 100 min.; drama) – regia: Arsen A. Ostojic – cu: Dino Dvornik, Mladen Vulic, Coolio, Michael Klesic, Marija Skaricic
20:00 LEGENDE VII / JIVI LEGENDI / LIVING LEGENDS (Bulgaria, 2014, 98 min.; comedie dramatica, film romantic) – regia: Niki Iliev – cu: Orlin Pavlov, Niki Iliev, Sanya Borisova-Ilieva, Dimo Alexiev

Sambata, 22 noiembrie Romania International Film Festival (Ro-IFF)
12:00 Program scurtmetraje
14:00 EST-ALGIA / EASTALGIA (Ucraina-Germania-Serbia, 2012, 92 min, drama) – regia: Daria Onyshchenko – cu: Nina Nizheradze, Ivan Dobronravov, Karl Markovics, Vuk Kostic
16:00 CRULIC – DRUMUL SPRE DINCOLO (Romania-Polonia, 2011, 73 min.; film documentar, film de animatie, film biografic, drama) – regia: Anca Damian – cu: Vlad Ivanov, Jamie Sives, Sandrine Bonnaire
17:30 POST PARTUM (Belgia-Luxemburg-Franta, 2013, 90 min.; drama, thriller) – regia: Delphine Noels – cu: Melanie Doutey, Jalil Lespert, Francoise Fabian
19:15 FRATII. ULTIMA CONFESIUNE / BRATY. OSTANNYA SPOVID / BROTHERS. THE FINAL CONFESSION (Ucraina, 2013, 120 min.; drama) – regia: Victoria Trofimenko – cu: Natalka Polovynka, Roman Lutskiy, Victor Demertash, Mykola Bereza , Oleg Mosijchuk

Duminica, 23 noiembrie
Romania International Film Festival (Ro-IFF)
12:00 Program scurtmetraje
14:00 IMPECABILII / KUSURSUZLAR / THE IMPECCABLES (Turcia, 2013, 95 min.; drama) – regia: Ramin Matin – cu: Esra Bezen Bilgin, Ipek Turktan Kaynak, İbrahim Selim
16:00 JUCATORUL / GAAMER / GAMER (Ucraina, 2011, 92 min.; drama) – regia: Oleg Sentsov – cu: Vladislav Zhuk, Alexander Fedorov, Janna Buruk, Jury Savienok
18:00 ADIO, MAMA!/ DO SVIDANIYA MAMA / GOODBYE MOM (Rusia, 2014, 97 min.; drama) – regia: Svetlana Proskurina – cu: Daumantas Ciunis, Alexandra Rebenok, Alexei Vertkov, Maria Leonova, Yana Tereshina
20:00 FRICA / PANIKA / PANIC (Slovenia, 2013, 102 min.; comedie) – regia: Barbara Zemljic – cu: Janja Majzelj, Gregor Zorc, Vladimir Vlaskalic, Pia Zemljic


CINEMATECA EFORIE (SALA JEAN GEORGESCU)

Miercuri, 19 noiembrie - Festivalului International de Film pentru Copii si Familie KINOdiseea
10:00 HOCUS POCUS ALFIE ATKINS / HOKUS POKUS ALBERT ABERG (Norvegia, 2013, 75 min.; film de animatie; recomandare de varsta: + 3) - regia: Torill Kove - cu (voci): Henrik Forsbak Langfeldt, Kim Haugen, Hallvard Lydvo
12:00 TINUTUL COPIILOR CUMINTI / STRANA KHOROSHIKH DETOCHEK (Rusia, 2013, 79 min.; film de aventuri, film de familie; recomandare de varsta: +6) - regia: Olga Kaptur - cu: Kira Fleisher, Viacheslav Manucharov, Daria Andreeva
16:30 Program scurtmetraje
19:00 VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ / SEN NOCI SVATOJANSKE / A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM (Cehoslovacia, 1959, 76 min. film de animatie cu papusi; recomandare de varsta: +7) - regia: Jiri Trnka - cu (voci): Richard Burton, Joss Ackland, Ann Bell, Tom Criddle, Laura Graham, Jack Gwillim, Barbara Jefford

Citeste si:


0 comentarii:

#TakeMeThroughBucharest Acuarela Airbnb Alandala Cafe alergare alter-native 22 Animest Antipa antreprenoriat antreprenoriat rural ARCEN Asia Fest Asociatia Atelierul de creatie Asociatia Carusel Asociatia Claca Asociatia Exista Viata dupa Doliu Asociatia Fluens Asociatia ORICUM Asociatia Paspartu Asociatia Plantam Fapte Bune Asociatia React Asociatia Team Work Astra Film Festival ateliere Atelierul de Panza autism Autism Romania benzi desenate Biblioteca Metropolitana Biblioteca Nationala biciclete BitaColor Bookfest Bucharest Art Week Bucharest Night Run Byron Carol53 Carturesti Ce citim Ce descoperim Ce poti face in weekend Ce poti sa faci de 1 Decembrie Ce poti sa faci de 1 iunie Ce poti sa faci de 1 mai Ce poti sa faci de Craciun Ce poti sa faci de Dragobete Ce poti sa faci de Florii si de Paste Ce poti sa faci de Halloween Ce poti sa faci de Martisor Ce poti sa faci de Mos Nicolae Ce poti sa faci de Revelion Ce sa faci cand nu stii ce sa faci Ceainaria 5 Ceainaria La un Ceai Centrul Ceh Centrul National al Dansului Bucuresti ceramica CeRe Cinema Art Yourself Gallery Cinema Elvire Popesco cinema in aer liber Cinema Muzeul Taranului CinePOLSKA Citim in iarba Clubul Taranului Cluj Cluj Jazz Festival Concerte Ateneul Roman Concerte si petreceri concurs conferinte Control Control N Copenhaga Creart Creative Business Cup Creative Est Creative Learning creative writing Creative Writing Sundays Crucea Rosie CSR cultura alternativa cursuri cursuri gratuite dans contemporan Deschis Gastrobar Design dezbateri dezvoltare personala Dianei 4 Dilema Veche DIY Docuart Fest Documentary Mondays Electric Castle Energiea EUROPAfest expozitii Expressive mind f64 Femei pe Matasari Ferentari Festivalul de Film Rusesc Festivalul Filmului European Festivalul Filmului Evreiesc Festivalul Filmului Francez Festivalul International de Film Experimental festivaluri festivaluri culinare Film Filmul de Piatra Fish Eye Fest Foto Union Fotografie freeshop FriendlyTech Fundatia Calea Victoriei Fundatia Comunitara Bucuresti fundraising altfel Galateca Garajul Ciclop Gradina Botanica Gradina cu Filme Gradina de Citit Gradina Floreasca Gradina Verona Halele Carol HomeFest HOMEproject IKEA Ikebana Imbold Incubator107 InnerSound Inspirational Film Festival instameet Institutul Cervantes Institutul Cultural Roman Institutul Francez Institutul Polonez Joburi Joia de Film Journey Pub Kinedok Libraria Bastilia Lokal Lucruri neinsemnate Make a Point ManiFEST MaraFest Matasari Merci Charity Boutique MNAC MNAR MTR muzee Muzeul National al Satului Noaptea Alba a Bucurestiului Noaptea Alba a Creatorilor si Designerilor de Produs Noaptea Alba a Filmului Romanesc Noaptea Alba a Galeriilor Noaptea Caselor Noaptea Cercetatorilor Noaptea Devoratorilor de Publicitate Noaptea Institutelor Culturale Noaptea Muzeelor Nomad International Film Festival Nomad Shorts Noul Cinematograf al Regizorului Roman One World Romania ONG Opera Nationala Romana opera si opereta Pegas PhotoVoice Povesti Prin tara Program Cinemateca Romana Program teatre Bucuresti reciclare creativa Roaba de Cultura Robin and The Backstabbers Romania Frumoasa Romanian Design Week Roots Revival RuralFest Sanziene Scoala Altfel Se picteaza Seneca Anticafe Serendipity Tea SF & Fantasy Sighisoara Film Festival Simbio Smart Change Social Gym Stiri de bine Strada Armeneasca Street Delivery Superscrieri targuri teatru The Ark The Big Lunch The CSR Agency The Institute The Power of Storytelling traininguri Transylvania Calling trasee culturale Trip Talks Uber UNATC Unde mergem Unde mergem gratis Undercloud UNTOLD Festival V for Verde Vama Veche Verde Altfel Voluntariat Wishful friday workshopuri Zilele Filmului Brazilian Zilele Filmului German Zilele Filmului Irlandez Zilele Filmului LUX Zilele Filmului Polonez Zilele Filmului Spaniol zmee

Rooftop Cinema: Autumn Resolutions

Joi, 8 septembrie , la Deschis Gastrobar are loc o noua seara de Rooftop Cinema. Tema acestei saptamani: Autumn Resolutions . Vor rula...

Blog Archive